Metody leczenia

Usunięcie prawej połowy okrężnicy – hemikolektomia prawostronna

Jelito grube składające się z kątnicy wraz z wyrostkiem robaczkowym, okrężnicy wstępującej, poprzecznej, zstępującej i esowatej(esicy) oraz odbytnicy łączy jelito cienkie z odbytem.

 

Laparoskopowa hemikolektomia prawostronna jest metodą wideoskopową, co oznacza, że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do brzucha. Następnie przez dodatkowe nacięcia wprowadza się porty robocze, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnych narzędzi operacyjnych. Ta operacja jest możliwa do wykonania z pojedynczego nacięcia przez pępek z ang. Single inicision.

 

W przypadku patologii, które umiejscowione są w prawej części jelita grubego konieczne bywa wykonanie hemikolektomii prawostronnej, czyli usunięcie końcowej cześci jelita cienkiego (około 10 cm) łączącego się z kątnicą oraz okrężnicy wstępującej i poprzecznej w części lub całości (tzw. poszerzona hemikolektomia prawostronna).

Po wykonaniu resekcji konieczne jest zespolenie pozostałej części jelita cienkiego z lewą stroną okrężnicy. W niektórych przypadkach pojawiają się okoliczności, które uniemożliwiają wykonanie zespolenia tj. niedokrwienie jelita, znaczne rozdęcie jelit spowodowane niedrożnością, niedożywienie, duży rozmiar guza, odmienności anatomiczne. W przypadku takich okoliczności konieczne jest wyłonienie stomii (sztucznego odbytu) na powłoki brzucha.  

 

Operacja trwa zwykle 1,5-3 godzin.

Konieczne bywa pozostanie 3-5 dni w szpitalu po zabiegu.

Należy przyjmować doustne immunomodulujące suplementy pokarmowe na 10-14 dni przed zabiegiem

Wskazane jest przestrzeganie diety bezresztkowej na tydzień przed zabiegiem i lekkostrawnej przez 2 tygodni po zabiegu.

Powrót do pracy możliwy jest po 2-4 tygodniach.

Wskazania:

Nowotwory jelita grubego
Nieswoiste zapalenia jelita grubego

Powikłania 5-20%
Nieszczelność zespolenia na poziomie 5-10%
Niedrożność pooperacyjna 3-5%
Krwawienie do jamy otrzewnej 2-3%
Utrata życia <2%

Ta strona używa plików cookie.

Serwis jeckowski.pl używa plików cookies i podobnych technologii - Dalsze używanie witryny oznacza ich akceptację. Dodatkowe informacje dostępne są w Polityce prywatności.

Zamknij