Metody leczenia

Chirurgiczne leczenie otyłości Łódź

W Polsce notuje się najszybszy współczynnik przyrostu wagi wśród młodzieży szkolnej, a nadwaga stała się ważnym społecznym problemem. Dzięki odpowiednim programom profilaktycznym możliwe jest zahamowanie fali otyłości. Walka z nią powinna odbywać się kompleksowo, czyli przy wsparciu takich specjalistów, jak m.in. dietetyk, psycholog, chirurg, endokrynolog, kardiolog. Warto wiedzieć, że otyłość można leczyć operacyjnie. Zarówno zmniejszenie żołądka, jak i inne zabiegi refundowane przez NFZ.

Metod radzenia sobie z nadmierną masą ciała jest wiele, natomiast otyłość patologiczna jest chorobą i leczy się ją operacją bariatryczna.

Do chirurgicznego leczenia otyłości w Łodzi kwalifikowani są pacjenci z otyłością III stopnia oraz II stopnia, u których rozpoznano choroby współistniejące. W tej grupie pacjentów nie jest skuteczne leczenie zachowawcze z wykorzystaniem diety, nie ma skutecznych metod leczenia otyłości przy pomocy farmakoterapii.

Typy operacji bariatrycznych w Łodzi

Zbilansowana dieta i umiarkowane ćwiczenia fizyczne są najlepszą formą odchudzania, jednak po przekroczeniu pewnej granicznej wagi (najczęściej przy wskaźniku BMI > 40 kg/m2) powrót do szczupłej sylwetki udaje się tylko u 2-5% otyłych pacjentów. Według badań ma to związek z przestawieniem się szlaków metabolicznych organizmu w błędne koło regulacji, które jest możliwe do przełamania dzięki chirurgii bariatrycznej. Najważniejszą korzyścią płynącą z operacji jest 90% redukcja ryzyka przedwczesnego zgonu na skutek chorób powiązanych z otyłością takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążenia, udar mózgu. Dodatkowo udowodniono, że prawidłowo wykonany zabieg bariatryczny pozwala zmniejszyć insulinooporność, a nawet całkowicie wyleczyć cukrzycę typu II, co zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych następstw tej choroby.

  • by-pass żołądkowy – za pomocą laparoskopu wytwarza się w górnej części żołądka niewielki zbiorniki połączony z jelitem cienkim. Efektem jest to, że już niewielkie ilości pożywienia dają uczucie sytości;
  • opaska żołądkowa – wykonana z silikonu, nakładana jest na żołądek. W ten sposób rozdziela go na dwie części. Pacjent je tylko tyle, ile może pomieścić pierwsza część żołądka wydzielona opaską, metoda od której obecnie odchodzi się ze względu na obserwowane późne powikłania oraz niską skuteczność ok 30% w okresie pięcioletnim;
  • balon żołądkowy – przy użyciu endoskopu do żołądka wprowadza się silikonowy balonik z solą fizjologiczną w określonej pojemności. Daje on uczucie sytości i tym samym pacjent zjada zdecydowanie mniej. Metoda ta zalecana jest jako przygotowanie do właściwej operacji bariatrycznej u pacjentów otyłych.;
  • mankietowa resekcja żołądka – polega na wycięciu fragmentu żołądka i pozostawieniu mniej więcej 30% jego objętości. Mieści się w nim ok. 150 ml pokarmu. W wyniku tej metody operacyjnego leczenia otyłości narząd nie wydziela już hormonu pobudzającego łaknienie;
  • wyłączenie żółciowo-trzustkowe – to operacja bariatyczna bardzo rzadko przeprowadza ze względu na duże niedobory witminowe po operacjo, polegająca na wycięciu 2/3 żołądka. Jelito cienkie dzieli na trzy części, z czego dwie łączą się z trzecią, tworząc kształt litery 'Y’. Pierwsza z nich prowadzi do żołądka i przez nią przechodzi trawiony pokarm. Druga łączona jest z przewodami żółciowymi i jej funkcja polega na transportowaniu soków trawiennych. Trzecia część odpowiedzialna jest za trawienie.

Operacja zmniejszenia żołądka Łódź

Każda operacja zmniejszenia żołądka powoduje bardzo duży i długookresowy ubytek masy ciała. Lekarz ściśle analizuje każdy przypadek i dobiera na tej podstawie odpowiednią dla pacjenta metodę bariatryczną. Tego typu działania chirurgiczne wiążą się też ze stosowaniem, niekiedy do końca życia, ściśle określonej diety.

Więcej informacji na temat tego, jak wygląda operacyjne leczenie otyłości, która metoda zmniejszająca żołądek będzie najkorzystniejsza dla pacjenta, jak i refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia, można uzyskać, zgłaszając się do poradni w Łodzi.

Wskazania:

  • Otyłość patologiczna (BMI > 40 kg/m2)
  • Otyłość (BMI > 35–40 kg/m2) oraz jedna z chorób powiązanych z otyłością: cukrzyca t. II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, zespół bezdechu sennego, niepłodność żeńska w tym związana z zespołem policystycznych jajników, choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Ta strona używa plików cookie.

Serwis jeckowski.pl używa plików cookies i podobnych technologii - Dalsze używanie witryny oznacza ich akceptację. Dodatkowe informacje dostępne są w Polityce prywatności.

Zamknij