Usunięcie górnej i/lub środkowej części odbytnicy – przednia resekcja odbytnicy.
Jelito grube składające się z kątnicy wraz z wyrostkiem robaczkowym, okrężnicy wstępującej, poprzecznej, zstępującej i esowatej(esicy) oraz odbytnicy łączy jelito cienkie z odbytem. Odbytnica składa się z 3 części górnej, środkowej i dolnej.
Laparoskopowa przednia resekcja odbytnicy jest metodą wideoskopową, co oznacza, że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do brzucha. Następnie przez dodatkowe nacięcia wprowadza się porty robocze, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnych narzędzi operacyjnych.
W przypadku patologii, które umiejscowione są powyżej 5 cm od linii zwieraczy odbytu, konieczne bywa wykonanie przedniej resekcji odbytnicy czyli usunięcie górnej i środkowej części odbytnicy oraz części lub całości esicy.
Po wykonaniu resekcji konieczne jest zespolenie pozostałej części jelita grubego z odbytnicą dolną. W niektórych przypadkach pojawiają się okoliczności, które powodują wysokie ryzyko nieszczelności zespolenia lub całkowicie uniemożliwiają jego wykonanie tj. niedokrwienie jelita, znaczne rozdęcie jelit spowodowane niedrożnością, niedożywienie, duży rozmiar guza, odmienności anatomiczne. W przypadku takich okoliczności konieczne jest wyłonienie stomii (sztucznego odbytu) na powłoki brzucha.
Operacja trwa zwykle 2-4 godzin.
Konieczne bywa pozostanie 3-5 dni w szpitalu po zabiegu.
Należy przyjmować doustne immunomodulujące suplementy pokarmowe na 10-14 dni przed zabiegiem.
Wskazane jest przestrzeganie diety bezresztkowej na tydzień przed zabiegiem i lekkostrawnej przez 2 tygodnie po zabiegu.
Powrót do pracy możliwy jest po 2-4 tygodniach.
Nowotwory jelita grubego
Nieswoiste zapalenia jelita grubego
Choroba uchyłkowa jelita grubego
Powikłania 5-20%
Nieszczelność zespolenia na poziomie 5-10%
Niedrożność pooperacyjna 3-5%
Krwawienie do jamy otrzewnej 2-3%
Utrata życia <2%