Metody leczenia

Usunięcie lewej połowy okrężnicy – hemikolektomia lewostronna

Jelito grube składające się z kątnicy wraz z wyrostkiem robaczkowym, okrężnicy wstępującej, poprzecznej, zstępującej i esowatej(esicy) oraz odbytnicy łączy jelito cienkie z odbytem.

 

Laparoskopowa hemikolektomia lewostronna jest metodą wideoskopową, co oznacza, że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do brzucha. Następnie przez dodatkowe nacięcia wprowadza się porty robocze, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnych narzędzi operacyjnych.

 

W przypadku patologii, które umiejscowione są w lewej części jelita grubego konieczne bywa wykonanie hemikolektomii lewostronnej czyli usunięcia lewej części okrężnicy poprzecznej, okrężnicy zstępującej oraz esicy .

Po wykonaniu resekcji konieczne jest zespolenie pozostałej części jelita grubego z odbytnicą. W niektórych przypadkach pojawiają się okoliczności, które powodują wysokie ryzyko nieszczelności zespolenia lub całkowicie uniemożliwiają jego wykonanie tj. niedokrwienie jelita, znaczne rozdęcie jelit spowodowane niedrożnością, niedożywienie, duży rozmiar guza, odmienności anatomiczne. W przypadku takich okoliczności konieczne jest wyłonienie stomii (sztucznego odbytu) na powłoki brzucha.  

 

Operacja trwa zwykle 2-4 godzin.

Konieczne bywa pozostanie 3-5 dni w szpitalu po zabiegu.

Należy przyjmować doustne immunomodulujące suplementy pokarmowe na 10-14 dni przed zabiegiem.

Wskazane jest przestrzeganie diety bezresztkowej na tydzień przed zabiegiem i lekkostrawnej przez 2 tygodnie po zabiegu.

Powrót do pracy możliwy jest po 2-4 tygodniach.

Wskazania:

Nowotwory jelita grubego
Nieswoiste zapalenia jelita grubego
Choroba uchyłkowa jelita grubego

Powikłania 5-20%
Nieszczelność zespolenia na poziomie 5-10%
Niedrożność pooperacyjna 3-5%
Krwawienie do jamy otrzewnej 2-3%
Utrata życia <2%

Ta strona używa plików cookie.

Serwis jeckowski.pl używa plików cookies i podobnych technologii - Dalsze używanie witryny oznacza ich akceptację. Dodatkowe informacje dostępne są w Polityce prywatności.

Zamknij