Metody leczenia

Przezodbytnicze całkowite wycięcie odbytnicy (ang. TaTME)

Najnowocześniejsza metoda leczenia nowotworów odbytnicy umożliwia resekcję guzów położonych nawet 1 cm od brzegu odbytu.
Jako pierwsza wykonana w Barcelonie przez prof A. de Lacy w 2009 zdobywa coraz większe grono zwolenników.

 

Po raz pierwszy w województwie łódzkim została wykonana przez nasz zespół Pododdziału Chirurgii Wideoskopowej Szpitala im. Kopernika w Łodzi w 2018 r.
Przezodbytnicze całkowite wycięcie odbytnicy jest metodą skuteczną i uznaną naukowo przez komitet naukowy St. Gallen.

 

Metoda ta polega na resekcji przez odbytnicę dzięki czemu możliwe jest operowanie z pozostawieniem zwieraczy odbytu guzów, które do niedawna można było leczyć skutecznie całkowitym wycięciem odbytnicy i koniecznością wyłonienia stałej stomii (sztucznego odbytu) na powłoki brzuszne. Metoda ta może być również użyta w niektórych przypadkach chorób zapalnych jelita grubego.

 

Przezodbytnicze całkowite wycięcie odbytnicy jest metodą wideoskopową, co oznacza, że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do odbytnicy przez specjalny port. Następnie, przez dodatkowe trokary w porcie wprowadza się porty robocze, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnych narzędzi operacyjnych. W trakcie zabiegu lokalizuje się guz, a następnie z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek resekuje odbytnicę i usuwa w celu wykonania badania histopatologicznego. Drugi etap zabiegu jest wykonywany metodą lapatoskopową, co oznacza że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do brzucha. Następnie przez dodatkowe nacięcia wprowadza się porty robocze dzięki którym możliwe jest wprowadzenie narzędzi operacyjnych. Po wykonaniu resekcji konieczne jest zespolenie pozostałej części jelita grubego z kikutem odbytnicy. W niektórych przypadkach pojawiają się okoliczności, które powodują wysokie ryzyko nieszczelności zespolenia lub całkowicie uniemożliwiają jego wykonanie tj. niedokrwienie jelita, znaczne rozdęcie jelit spowodowane niedrożnością, niedożywienie, duży rozmiar guza, odmienności anatomiczne. W przypadku takich okoliczności konieczne jest wyłonienie czasowej stomii odbarczajacej na powłoki brzucha, która zostanie zamknięta w kolejnym etapie operacji po 2-3 miesiącach kiedy zespolenie jelita grubego w pełni się wygoi.

 

Operacja trwa zwykle cztery godziny.
Konieczne bywa pozostanie 3-4 dni w szpitalu po zabiegu.
Powrót do pracy możliwy jest po 2-3 tygodniach.
Konieczne jest przestrzeganie diety lekkostrawnej przez 2-4 tygodnie po zabiegu.

Ta strona używa plików cookie.

Serwis jeckowski.pl używa plików cookies i podobnych technologii - Dalsze używanie witryny oznacza ich akceptację. Dodatkowe informacje dostępne są w Polityce prywatności.

Zamknij