Chirurgia robotowa jest coraz szerzej wykorzystywana w Polsce. Stosuje się ją do leczenia chorób układu pokarmowego oraz moczowo-płciowego.
Wykorzystanie systemów robotowych takich jak Intuitive Da Vinci jest obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia nowotworów jelita grubego.
Operacje odbytnicy wykonywane przy użyciu tego systemu umożliwiają resekcję guzów położonych nawet 1 cm od brzegu odbytu. Dzięki tej technologii możliwe jest zachowanie fizjologicznej drogi oddawania stolca nawet w wypadku nowotworów położonych bardzo blisko zwieraczy.
System Da Vinci pierwszy raz został użyty w USA 2000 i od tamtej pory zdobywa coraz większe grono zwolenników.
Po raz pierwszy operacja jelita grubego w województwie łódzkim została wykonana przez zespół Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Kopernika w Łodzi w 2024 r. i miałem przyjemność kierować zespołem operacyjnym.
Oglądaj od 7:21
Operacje jelit z użyciem systemów robotowych są metodą skuteczną i uznaną naukowo przez komitety naukowe oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Metoda ta polega na wprowadzeniu kamery oraz trzech narzędzi osadzonych na ramionach robota wprowadzonych do jamy brzusznej przez kilkumilimetrowe nacięcia w skórze. Cały zabieg resekcji przeprowadzany jest z konsoli gdzie chirurg operuje wszystkimi czterema ramionami.
Chirurgia robotowa umożliwia operacje jelita grubego z powodów nowotworowych, jak i łagodnych. Resekcje są możliwe z zespoleniem bez wyłaniania stomii czyli sztucznego odbytu na powłoki brzuszne. W niektórych przypadkach pojawiają się okoliczności, które powodują wysokie ryzyko nieszczelności zespolenia lub całkowicie uniemożliwiają jego wykonanie tj. niedokrwienie jelita, znaczne rozdęcie jelit spowodowane niedrożnością, niedożywienie, duży rozmiar guza, odmienności anatomiczne. W przypadku takich okoliczności konieczne jest wyłonienie czasowej stomii odbarczajacej na powłoki brzucha, która zostanie zamknięta w kolejnym etapie operacji po 4-6 tygodniach kiedy zespolenie jelita grubego w pełni się wygoi.
Operacja trwa zwykle 3-4 godziny.
Konieczne bywa pozostanie 3-4 dni w szpitalu po zabiegu.
Powrót do pracy możliwy jest po 2-3 tygodniach.
Konieczne jest przestrzeganie diety lekkostrawnej przez 2-4 tygodnie po zabiegu.