Przepuklina pępkowa, czyli patologiczne uwypuklenie się otrzewnej przez pierścień pępkowy objawiające się guzem w okolicy pępka, który powiększa się podczas wysiłku i/lub kaszlu.
Zazwyczaj pierwszym objawem chorobowym jest uczucie pobolewania lub dyskomfortu w okolicach pępka i nadbrzusza. Odczucia te pojawiają się po wysiłku fizycznym, wydaleniu stolca czy na skutek uciążliwego kaszlu. Przepuklinę trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż sama nie zniknie, a dolegliwości z nią związane będą się już tylko nasilać. Leczenie ma charakter chirurgiczny, o ile nie ma co do niego przeciwwskazań. Operacja przepukliny należy do jednych z najczęstszych przypadków odnotowywanych na oddziałach chirurgicznych. Jej leczenie jest refundowane przez NFZ. O metodzie przeprowadzenia zabiegu decyduje lekarz. Zgłaszając się do naszej poradni w Łodzi, każdy pacjent jest indywidualnie badany i kwalifikowany do konkretnego rodzaju operacji.
Klasycznym przykładem leczenia przepukliny pępkowej jest operacja napięciowa, wykonywana sposobem Mayo. Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Przez cięcie w okolicy pępka dochodzi się do przepukliny pępkowej, a następnie po wypreparowaniu przepukliny, zespala się dachówkowato powięź mięśni prostych brzucha, zamykając pierścień pępkowy. Następnie odtwarza się pępek z pozostałej skóry.
W tym przypadku również pacjent zostaje znieczulony. Operacja wideoskopowa wykonywana jest przy zastosowaniu małej kamery. Umieszcza się ją w jamie brzusznej po lewej stronie brzucha. Dodatkowo zrobione nacięcia umożliwiają wprowadzenie portów roboczych, a dzięki nim – specjalnych narzędzi operacyjnych. W kolejnym etapie położona zostaje specjalna siatka, która zakrywa pierścień pępkowy i zamyka wrota przepukliny. Siatka zostaje przymocowana kilkoma szwami przezskórnymi oraz specjalnymi szwami wewnątrzbrzusznymi.
Po tego typu zabiegu pacjent musi nosić pas przepuklinowy przez 3 miesiące. Ponadto bezpośrednio po operacji nie może prowadzić samochodu ani poruszać się środkiem transportu publicznego. Codziennie musi zmieniać opatrunki, przyjmować leki zlecone przez lekarza i pojawić się na wizycie kontrolnej w ciągu 7-10 dni. Obrzęk i bolesność, które mogą się pojawić w okolicy operowanego miejsca, powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni po zabiegu.
Nie w każdym przypadku przepuklina pępkowa może być usunięta operacyjnie. Jeśli występują takie przeciwskazania, jak np. ropne choroby skóry lub inne schorzenie, przez które chory nie może zostać poddany operacji lub znieczuleniu, zabieg jest niemożliwy do przeprowadzenia.
Kompleksowe leczenie przepukliny realizujemy w naszej przychodni oraz klinice w Łodzi również w ramach świadczeń NFZ.
Szybszy powrót do zdrowia.
Mniejsze dolegliwości bólowe.
Mniejsze ryzyko zakażenia miejsca operowanego, wystąpienia krwawienia czy wysięku chłonnego.
Dłuższy czas zabiegu.
Wymaga doświadczonego zespołu.
Ryzyko nawrotu w metodzie laparoskopowej wynosi 2-5%; w metodzie Mayo 15- 20%
Ryzyko powikłań w obu metodach wynosi 5-20%
Zespoły bólowe 2-5%
Pooperacyjny krwiak lub obrzęk jądra, niedokrwienie jądra, zaburzenia ejakulacji 5-7%
Krwawienie do jamy otrzewnej <1%
Utrata życia <1%