Jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur laparoskopowych na świecie.
Pierwsza cholecystektomia została wykonana w 1987 roku i chwilę później stała się złotym standardem w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego.
Pęcherzyk żółciowy jest gruszkowatym organem złączonym z wątrobą pod jej prawym płatem. Jego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci, a jego usunięcie u większości osób nie wiąże się z zaburzeniami trawienia.
Cholecystektomia laparoskopowa jest metodą wideoskopową, co oznacza, że wykonywana jest przy pomocy małej kamery wprowadzanej do brzucha. Następnie, przez dodatkowe nacięcia wprowadza się porty robocze, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie specjalnych narzędzi operacyjnych. W trakcie zabiegu lokalizuje się drogi żółciowe, a następnie resekuje się pęcherzyk, który wraz z zawartością usuwa się przez jeden z portów w celu wykonania badania histopatologicznego.
Możliwa jest również cholecystektomia z pojedynczego nacięcia przez pępek, z ang. Single inicision.
W dniu zabiegu w naszej klinice w Łodzi pacjent nie może jeść, pić. Zastosowanie laparoskopii pozwala na szybki przebieg operacji. Trwa ona z reguły około godziny i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent najczęściej pozostaje przez 1 dzień w szpitalu. Po 2-4 tygodniach może już wracać do pracy. Przez ten czas po laparaskopowym leczeniu kamicy żółciowej konieczne jest przestrzeganie diety lekkostrawnej.
Wytwarzana przez wątrobę żółć, przechowywana jest w pęcherzyku żółciowym. Ludzki organizm wykorzystuje ją do prawidłowego trawienia tłustych pokarmów. Kamica żółciowa, czyli pojawienie się kamieni z cholesterolu oraz kwasu żółciowego to problem, który najczęściej związany jest z tym narządem. Ostry ból brzucha, gorączka, nudności mogą być jej objawami.
Jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy żółciowej jest operacja. Laparoskopia pozwala bardzo dokładnie usunąć sam pęcherzyk żółciowy, jak i powstałe złogi.
Dzięki niej możliwe jest diagnozowanie różnego rodzaju urazów i stanów zapalnych jamy brzusznej. Nieinwazyjność tej metody skraca także czas pobytu w szpitalu, zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań, a efektem jest niewielka blizna pooperacyjna. Zapraszamy na konsultacje do przychodni w Łodzi.
Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Napady kolki żółciowej.
Czynniki predysponujące do raka pęcherzyka żółciowego.
Przebyte żółciopochodne zapalenie trzustki.
Powikłania 2-10%
Uszkodzenie dróg żółciowych 1-2%
Krwawienie do jamy otrzewnej 1-2%
Niedrożność jelit <1%
Utrata życia <1%